توسعه گردشگری و نقش هلدینگ های گردشگری و حمل و نقل هوایی در این صنعت

توسعه گردشگری و تاریخچه رشد این صنعت

یک از موضوعاتی که این روزها مورد توجه رسانه ها و اقتصاد دانان قرار گرفته، توسعه گردشگری و صنعت توریسم می باشد. لغت لاتین turns به معنای دور زدن ریشه کلمه تور(tour) و توریسم که از طریق زبانهای انگلیسی و فرانسه به فارسی راه پیدا کرده است که معادل این کلمه در فارسی گردشگری می باشد. اغنیا و ثروتمندان با اهدافی چون آموختن زبان جدید و آشنای با فرهنگ و غذاهای دیگر کشور ها و دیدن آثار باستانی و شاهکارهای هنری ملل مختلف از دیر باز به اقصی نقاط جهان سفر می کردند. اصطلاح «توریسم و توریست« یا همان گردشگر و گردشگری اولین بار توسط جامعه ملل(سازمانی میان دولتی قبل از تاسیس سازمان ملل) در سال 1937 میلادی استفاده گردید. تعداد گردشگران در جهان در سال 1950 حدود بیست وپنج میلیون نفر بود که این رقم در سال 2017 به یک میلیارد و سیصد و بیست و سه نفر رسید. رشد و توسعه گردشگری به حدی است که پیش بینی می شود در سال2030  حدود 1.8میلیارد نفر گردشگر در جهان با هدف بازدید اماکن تاریخی و طبیعی کشورهای جهان محل سکونت خود را ترک کنند. و حاکی از چشم انداز روشن از توسعه گردشگری و این صنعت در جهان است.

توسعه گردشگری در جهان

توسعه گردشگری توجه اکثر کشورهای جهان را به خود جلب نموده است طوری­که صنعت گردشگری در بیش از صدوپنجاه کشور جهان یا به عبارت دیگر چهار پنجم کشورهای جهان، یکی از پنج منبع اصلی کسب ارز خارجی است و رتبه اول را در بیشتر از هشتاد کشور دارا می باشد. توسعه گردشگری در جهان به حدی پیش رفته که در اکثر کشورهای در حال توسعه، بجز معدود کشورهایی مثل ایران، گردشگری یکی از منابع اصلی درآمد می باشد. حتی کشورهای فقیر  نیز از توسعه گردشگری بی بهره نمانده­اند و یک سوم کشورهای فقیر عمده درآمدشان از صنعت گردشگری می باشد. در واقع گردشگری سومین صنعت پولساز جهان است پس توجه به توسعه گردشگری خصوصاً برای کشورهای در حال توسعه من جمله ایران، برای آنکه اقتصاد تنها مبتنی بر نفت نداشته باشد، ضروری است.

تعریف گردشگری

گردشگری یا توریسم به­ طورکلی به هر نوع مسافرت تفریحی یا سیاحتی گفته می شود. هر چند اخیراً و در میان عامه مردم به هرنوع مسافرتی که فرد از محل سکونت و کار و زندگی خود خارج شود نیز اطلاق می گردد.اما تعریفی که سازمان جهانی گردشگری(UNWTO)، که یکی از نمایندگی های سازمان ملل و در شهر مادرید اسپانیا واقع است، ارائه داده به این صورت می باشد:
« مجموعه ای از فعالیتهایی که در مسافرت یک نفر یا افرادی از مکان عادی زندگی خود به مکان دیگری با هدف گذران اوقات فراغت، که اهدافی نظیر کسب درآمد و اشتغال شامل آن نمی شود، و با حد الاقل یک شب تا یک سال اقامت در مقصد، انجام شود گردشگری(tourism) گفته می شود.» بنابراین به هر شخصی هم که شامل این تعریف می شود گردشگر(tourist) گفته می شود.

نقش هلدینگ های گردشگری در توسعه این صنعت

همانطور که مستحضر هستید شرکت هلدینگ(Holding company) یک شرکت سهامی با شرکتهای زیرمجموعه یا فرعی بوده که زیر نظر و در کنترل مدیران شرکت اصلی فعالیت می کنند. در واقع چند شرکت در راستای اهداف یک شرکت بزرگتر هماهنگ و زیر نظر مدیریت واحد فعالیت می کنند. هلدینگ گردشگری نیز از این قاعده مستثنا نبوده و در واقع با داشتن شرکتهای زیر مجموعه به طور مثال هتل ها و یا شرکتهای حمل و نقل هوایی ، ریلی و زمینی یا شرکتهای خدمات مسافرتی یا دهکده های توریستی و ساحلی و…  در راستای هدف خاص که همان توسعه گردشگری و صنایع وابسته است، فعالیت می کند. در واقع هلدینگ گردشگری هر مؤلفه صنعت گردشگری را به یک شرکت و یا شرکت های تخصصی زمینه مورد نظر سپرده و هماهنگی، مدیریت و کنترل بین این مؤلفه ها را به صورت یکپارچه در دست خویش می گیرد. در نهایت این هماهنگی و اتحاد موجب پیشرفت و توسعه گردشگری خواهد شد. یکی از مهمترین مؤلفه های صنعت گردشگری حمل و نقل علی الخصوص حمل و نقل هوایی می باشد که در ادامه به اهمیت حمل و نقل هوایی در توسعه گردشگری خواهیم پرداخت.

نقش حمل و نقل هوایی در توسعه گردشگری

توسعه گردشگری بدون توسعه مؤلفه ها و ارکان و صنایع وابسته امکان پذیر نیست. حمل ونقل یک رکن و مؤلفه اصلی صنعت گردشگری می باشد. در واقع گردشگری از حرکت و جابجایی فرد از محل عادی زندگی خویش به اقصی نقاط جهان تحقق می یابد. صنعت گردشگری که سومین صنعت پولساز جهان می باشد متاسفانه در ایران بنا به دلایل سیاسی و فرهنگی و عدم توجه مسئولین امر آنچنان که باید و شاید رشد نکرده در حالی می تواند جایگزین اقتصاد مبتنی بر نفت گردد. در سال های اخیر پیشرفت علم پزشکی ایران از یک طرف و متاسفانه افت ارزش پول ملی از یک طرف موجب جذب گردشگر سلامت به درون کشور خصوصاً از کشورهای همجوار گشته و شاید اگرچه بخش ناچیز ولی در هر حال قسمتی از افت اقتصاد را جبران کرده است. سیستم حمل و نقل هوایی اگر مهمترین عنصر گردشگری نباشد از مهمترین ها است. در واقع توسعه گردشگری بدون توسعه حمل و نقل هوایی عملاً میسر نمی شود. زیرا ایمنی و سرعت در حمل و نقل فاکتور بسیار مهمی می‌باشد. با توجه به این امر و این نکته که 40 درصد گردشگران بین المللی مسافرت هوایی را به دیگر طرق حمل و نقل ترجیح می دهند لذا نیاز است به حمل و نقل هوایی توجه ویژه نمود. چه در نوع و امنیت هواپیماها و تجهیزات پروازی و چه در مورد فرودگاه ها که دروازه و نمایی از هر کشور و یا شهر می باشد نهایت دقت را داشت چرا که تسهیلات ، امکانات رفاهی و معماری و زیبایی فرودگاه نمایانگر فرهنگ و اوضاع سیاسی و اجتماعی یک کشور یا شهر می‌باشد.

 

Tags: , , , , ,